ŚWIĘTO GMINY WIEPRZ 2010

 

Święto Gminy Wieprz (ŚGW) zorganizowano po raz czwarty w dniu 27 czerwca 2010 roku, tym razem w ośrodku wypoczynkowym KOMES w Gierałtowicach.

 

ŚGW jest rodzinną imprezą kulturalno – rozrywkową dla mieszkańców z całej gminy.

Dlatego też atrakcje reprezentowały dorobek wszystkich sołectw w gminie.

Pokazały swe dokonania:

- zespół wokalny: Ósme Niebo – GOK Wieprz

- 3 zespoły muzyczne: Ornament, Tequila, Magia

- 7 zespołów tanecznych EGO – WKK Przybradz, TĘCZA- WDK Frydrychowice, FORMAT – GOK Wieprz, RYTMIK, ISKRA, GALAX- WDK Gierałtowice , WENUS- GOK Wieprz,

- 2 orkiestry dęte z Nidku i Wieprza

Zapowiadana PARADA ŚWINIAKÓW zamieniła się w występy estradowe.

Młodzież z całej gminy (reprezentacje wszystkich szkół) stworzyła cudowne prace poświęcone maskotce gminy - prosiakowi. Obejrzeć można było rzeźby, obrazy, jak i występy artystyczne. Najwięcej pracy włożyli jednak nauczyciele, którzy godzinami pomagali zbudować wspaniałe makiety, maski, rzeźby lub stroje przebierańców o kształtach prosiaków, świnek, czy po prostu wieprza.

IV konkurs pt. „Najpiękniejszy świniak” miał charakter otwarty i był dostępny dla wszystkich szkół z terenu gminy.

Widzowie, a wśród nich jury, nie mogli nadziwić się nad inwencją twórczą młodzieży. Przedstawiano poezję, pieśni, prozę, taniec i skecze. Jury 3 osobowe oceniało 2 dyscypliny: rzeźbę bądź maskotkę oraz występ estradowy.

Przyznano nagrody w postaci karnetów wstępu na basen dla najlepszych prac i występów:

 I miejsce zajął ZSP 1 w Wieprzu,

II miejsce zajął ZSP Frydrychowice

III miejsce zajął ZSP Nidek

Wyróżnienia dla ZSP Gierałtowice, Przybradz i ZSP2 Wieprz

Wszystkie przedstawione prace trafiły do Muzeum Świni w Wieprzu nr 424.

 

Uznaniem publiczności cieszyły się koncerty orkiestr dętych z OSP Nidek i OSP Wieprz.

Najliczniejszą reprezentację artystyczną stanowiły dziewczęce zespoły taneczne. Kolorowe stroje, nowoczesna muzyka i masa zapału włożonego w karkołomne figury podobały się wszystkim.

 

Innego typu atrakcją był występ akrobatów, którzy poruszali się na szczudłach, puszczali bańki mydlane i malowali twarze dzieciom wzorami kwiatów, motyli.

 

            Największym odkryciem Święta był występ zespołu ORNAMENT z Wieprza, który zadziwił słuchaczy ciekawymi własnymi tekstami, jak i profesjonalną grą i śpiewem. Zespół zebrał zasłużone oklaski.

            Następny występ należał do grupy RETRO PARTY - 4 SENSE imitującej najlepsze utwory XX wieku. Czteroosobowy zespół zagrał i zaśpiewał szlagiery muzyki światowej niemal jak oryginały, odnosząc sukces, gdyż cały plac przed sceną zamienił się w dyskotekę.

            Na koniec, o godzinie 22:00 po raz drugi w gminie, wystąpił Krakowski Teatr Tancerzy Ognia SIRRION, który wykonał pokaz pt. KLĄTWA OGNIA. Artyści z pochodniami, płonącymi wachlarzami, kręgami i włóczniami zaczarowali publiczność.

Nad porządkiem w czasie imprezy czuwali strażacy ochotnicy z terenu całej gminy.

  

ORGANIZATORZY

Nikt z organizatorów i wolontariuszy nie pobierał żadnych opłat za swoją pracę.

Imprezę zorganizowali: Urząd Gminy Wieprz, Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom „Nadzieja”, Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu, Koła Gospodyń Wiejskich z Gierałtowic, Gierałtowiczek, Przybradza i Nidku.

Wymienione instytucje reprezentowali liczni wolontariusze, którzy starali się, by impreza była udana.

Pyszna grochówka powstała dzięki paniom kucharkom z ZSP 2 w Wieprzu.

Obsługą grilla (w białej mgle i często płacząc od oparów dymu) - pracownicy gminy, sprzedażą napojów, ciastek zajmowali się wolontariusze Stowarzyszenia „Nadzieja”, zapiekanki przygotowywał Klub Integracji Społecznej, wsparcie porządkowe i prewencyjne zapewnili wolontariusze ze wszystkich OSP z całej gminy Wieprz. Imprezę poprowadzili niezastąpieni konferansjerzy: Agnieszka Jakubowska i Jan Cibor.

 

Tym, którzy pomagali, a nie zostali wymienieni, organizatorzy serdecznie pragną podziękować, bez ich wkładu nie udałoby się przygotować tak dużej imprezy.