ŚWIĘTO GMINY WIEPRZ 2011

 

26 czerwca 2011 na boisku LKS Orzeł odbyła się impreza Święto Gminy Wieprz. Organizatorami byli: Urząd Gminy Wieprz, Stowarzyszenie Nadzieja i Gminny Ośrodek Kultury

 

Zróżnicowanie imprezy, by każdy znalazł coś dla siebie. Imprezę rozpoczęli sportowcy. O 11:00 rozpoczął się mecz „dzikich drużyn”. Dzikość drużyn polegała na ich spontanicznym składzie, a nie na nieokrzesaniu niegodnym sportowców.

Każda z drużyn przez wiele godzin walczyła o puchar. Najlepszymi zespołami okazały się być HULSTERZY ANDRYCHÓW i WC NIDECANY. Kapitanowie odebrali stosowne puchary oraz piłki. Wszyscy piłkarze, bez względu na zajęte miejsca, otrzymali lody.

O godzinie 14:00 rozpoczęła się część muzyczna. Lokalne zespoły „Przymierze” i „Septyma” z Parafialnego Centrum Młodzieży we Frydrychowicach zagrały znane i lubiane przeboje. Blok muzyczny zakończył zespół „Magia” z Wieprza.

O godzinie 15:00 rozpoczęła się Parada Świniaków, czyli artystyczny przegląd twórczości młodzieży szkolnej z całej gminy Wieprz. Paradę poprowadziła Orkiestra Dęta z Wieprza.

Organizatorzy powitali zaproszonych gości jak i mieszkańców, dla których ta uroczystość została starannie przygotowana.

Podziękowano także sponsorom za ich wkład w przygotowanie atrakcyjnej imprezy kulturalnej.

V konkurs pt. „Najpiękniejszy świniak” za cel stawiał sobie pobudzenie wyobraźni i integrację artystyczną młodzieży szkolnej z gminy Wieprz,

Tematyka występów scenicznych jak i prac była bardzo zróżnicowana.

 

Zespół młodzieży z I klasy gimnazjum z ZSP w Przybradzu przedstawił dialog pod tytułem ŚLUB MALWINKI – WIEPRZOWINKI.

Najliczniejsza występująca grupa z ZSP z Frydrychowic przedstawiła historię podróżniczą pod tytułem ŚWINIA W PODRÓŻY.

Młodzież z ZSP w Nidku zaśpiewała utwór JAK WARCHLAKA KWIK bazujący na znanym polskim przeboju.

Klasa V z ZSP nr 1 w Wieprzu przygotowała skecz opisujący na wesoło rolę świni w życiu człowieka o tytule ZE ŚWINIĄ ZA PAN BRAT.

Grupa z ZSP nr 2 w Wieprzu wykonała dynamiczny taniec pod tytułem HIPHOPOWA ŚWINKA.

Młodzież z ZSP w Gierałtowicach wystąpiła w prezentacji KAŻDY JE TO CO LUBI.

Poziom występów był wysoki a zabawne dialogi i teksty wielokrotnie rozbawiły publiczność.

Występy oraz prace zostały ocenione przez jury w składzie: Marta Mrozik, Grażyna Gruszczyńska i Szymon Bogunia.

Jury po długich debatach zdecydowało przyznać trzy równorzędne pierwsze miejsca. Otrzymali je reprezentanci ZSP Frydrychowice, ZSP z Nidku i ZSP nr 1 w Wieprzu. Nagrodami były okolicznościowe koszulki z logiem Święta Gminy Wieprz 2011 oraz karnety na basen.

 

O godzinie 16:00 rozpoczęły się występy zespołów tanecznych. Przed publicznością wystąpiły zespoły „TĘCZA” z WDK Frydrychowice z układami W KRAINIE DOBRA, CHICHUACHUA. Opiekunką zespołu jest pani Danuta Czapla. Zespół liczy 18 osób i składa się z dzieci w wieku od 7do10 lat. Następnie wystąpiła wielokrotnie nagradzana grupa „FORMAT” z GOK w układach MUZYCZNY MIX i SZALONE PORZĄDKI. Opiekunem grupy jest Anna Kozioł. Grupa liczy 18 osób w wieku 16-20 lat.

Zespół „RYTMIK” z WDK Gierałtowice wystąpił z układem W KRAINIE PIPPI. Opiekunem grupy jest Joanna Kobiela. Zespół liczy 18 osób i składa się z dzieci w wieku 9-10 lat.

Zespół „ISKRA” z WDK Gierałtowice wystąpił z dynamicznym tańcem pod tytułem ŚLADAMI TARZANA. Grupa liczy 14 nastolatek i ćwiczy pod opieką Joanny Kobiela. Grupa „GALAX” także z WDK Gierałtowice przeniosła publiczność w świat snów, występując w układzie SENNY KOSZMAR.

            W części wokalnej publiczność mogła usłyszeć 14 letnią solistkę Dominikę Niemiec z ZSP w Przybradzu. Dominika zaśpiewała utwory „Niech tylko zakwitną jabłonie” i „Iść w stronę słońca”

Inny rodzaj muzyki reprezentował zespół muzyki dawnej AGEMUS z siedmioosobową grupa nastolatków pod opieką pani Jolanty Wąs. AGEMUS wykonał dwa utwory z okresu średniowiecza: „Rondo XIV” oraz „Klaszczmy rękoma”.

Po występach muzycznych przed publicznością wystąpiła grupa PRAWIE z Frydrychowic. Lokalni kuglarze zademonstrowali żonglerkę kulami i akrobacje pałeczkami.

 

O godzinie 17:30 rozpoczęły się pokazy Grupy  Poszukiwawczo – Ratowniczej z Kęt. Grupa z wyszkolonymi psami ukazała niezwykłe możliwości czworonogów w niesieniu pomocy potrzebującym. Specjalny tor przeszkód pokazał, że psy nie tylko są silne, ale też samodzielnie podejmują się wykonywania poszczególnych zadań. Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza zademonstrowała także zjazd z noszami na linach. Grupa szkoli się, by pomagać ofiarom kataklizmów, gdy ludzie są uwięzieni pod zwałami gruzu i każda minuta jest na wagę ich życia.

Na zakończenie pokazów psy zostały zagłaskane przez setki rąk najmłodszych uczestników imprezy.

O godzinie 18:00 rozpoczął się koncert zespołu RADIO PROPAGANDA. Zespół pochodzi z Andrychowa i w bieżącym roku wydaje swoją debiutancką płytę. Melodyjna i spokojna muzyka alternatywna zespołu RADIO PROPAGANDA przyciągnęła słońce nad Wieprz rozganiając chmury.

O godzinie 19:00 rozpoczęły się Wiejskie Dyscypliny Sportowe – zabawne gry zręcznościowe i siłowe dla uczestników imprezy. Pierwszą konkurencją był rzut gumiakiem do kosza. Każdy mógł spróbować a osoby, którym się udało umieścić kalosz w wilklinowym koszu otrzymywały różnorodne nagrody ufundowane przez sponsorów. Zainteresowanie rzutami było tak duże, że organizatorzy utworzyli dwie równoległe kolejki rzucających. Drugą konkurencją było przeciąganie liny. Na trzecią konkurencję - skoki zespołowe nad liną - zabrakło już czasu.

Za rok rzut gumiakiem i przeciąganie liny powróci jako wesoła zabawa z atrakcyjnymi nagrodami.

Organizatorzy są wdzięczni wolontariuszowi Tadeuszowi Mrowcowi za pomoc w organizacji wiejskich dyscyplin sportowych.

W trakcie imprezy miała także miejsce licytacja przedmiotów na rzecz Dawida i Adama - ludzi, którzy w wyniku wypadków losowych pozostają w śpiączce.

Wszystkie zebrane fundusze z licytacji obrazów, zabawek i produktów z wikliny zostały przekazane na rzecz fundacji zajmującej się ludźmi w potrzebie.

O 21:30 rozpoczął się koncert SIDNEYA POLAKA, gwiazdy muzyki rock, rap i reggae. Wokalista wraz ze swoim zespołem ożywił lokalną młodzież. Setki młodych ludzi tańczyło bądź podskakiwało ze względu na tłok w rytm jego największych przebojów.

Po koncercie impreza została zakończona, a organizatorzy rozpoczęli sprzątanie. W ciągu całego dnia Święto Gminy Wieprz odwiedziło około 1300 osób.

Organizatorzy, by uczynić imprezę jeszcze ciekawszą przygotowali dodatkowe atrakcje: strzelnicę paintbola, stoiska z zabawkami, zjeżdżalnie i karuzele. Niezwykła atrakcję stanowił bojowy samochód terenowy Hummer należący do 18 BPD w Bielsku Białej. Inną atrakcją była duża grupa motocykli z klubu GREY WOLVES z Wadowic. Ich maszyny były olbrzymie i lśniły w słońcu wzbudzając podziw nastolatków, którzy jeżdżą na znacznie mniejszych i niebywale ostatnio popularnych skuterach.

Dla najmłodszych harcerze pochodzący z Wieprza zorganizowali punkt malowania twarzy i puszczania baniek. Specjalne farby przeznaczone do skóry zostały wykorzystane do namalowania wielu kwiatów, motyli, biedronek, pszczółek i kotków. Dzieci były zachwycone i stały w kolejkach, by otrzymać malowidła na policzku. Harcerze z sołectwa Wieprz zaangażowani w malowanie, na co dzień spotykają się w Andrychowie, ale chętnie woleliby mieć swoją siedzibę w Wieprzu.

Organizatorzy są także wdzięczni wszystkim Ochotniczym Strażom Pożarnym za pomoc w przygotowaniu imprezy i zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom Święta Gminy Wieprz.

W trakcie imprezy można było także obejrzeć ekspozycje: Pasieka Banat, Centrum Integracji Społecznej - wiklina, Środowiskowy Dom Samopomocy - ceramika, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - stoisko z ozdobami, Lokalna Grupa Rybacka – PO Ryby i stanowisko Banku Spółdzielczego.

Zadbano także o bogatą ofertę gastronomiczną. Serwowano kiełbasę i kaszankę z grilla, szynkę z kością, grochówkę, zapiekanki, lody i napoje. Obsługą grilla zajmowali się wolontariusze, na co dzień pracownicy Urzędu Gminy Wieprz.

 

Wszyscy organizatorzy jak i wolontariusze na imprezie otrzymali okolicznościowe koszulki z logiem imprezy – świnką z koniczynką. Organizatorzy zawdzięczają projekt uczennicy ZSP 1 w Wieprzu, Emilii Gałysz. Wolontariusze zaangażowani w realizację imprezy to członkowie Stowarzyszenia Nadzieja, pracownicy Centrum Integracji Społecznej i Prac Społecznie Użytecznych. Wszystkim zaangażowanym w przygotowania i realizację imprezy serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy także do Ludowego Klubu Sportowego „Orzeł”, który udostępnił swoje boisko na teren imprezy.