Alternatywa na wakacyjną nudę ……. Akcja Lato w Gierałtowiczkach

Dzieci naszej gminy kolejny raz wzięły udział w Akcji Lato zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom NADZIEJA z siedzibą w Wieprzu. W pierwszych dniach lipca gwarno robiło się przy Wiejskim Domu Kultury w Gierałtowiczkach, gdzie codziennie na wspólną zabawę przychodziło 30- 40 dzieci w różnym wieku.Było kolorowo, wesoło, atrakcyjnie poprzez wszelkiego typu warsztaty: plastyczne: glina, gips, farby, kreda, kredki; smacznie przez warsztaty kulinarne: desery, pizza - wykonana według własnego pomysłu, pod czujnym okiem pani kucharki, zdrowo: gry i zabawy na świeżym powietrzu, bezpiecznie z elementami wiedzy zakresu bezpieczeństwa: młodsze dzieci nauczyły się m.in. bezpiecznego zachowania na drodze, starsze dowiedziały się na temat zagrożeń czyhających w sieci za sprawą st. asp. Rafała Tlałki z Komendy Policji w Andrychowie, p. Krystyny Zielińskiej i Lidii Kowala z KRUS w Wadowicach . Spotkanie odbyło się pod hasłem Niebezpieczne atrakcje w wakacje , uczestnicy obejrzeli film Rodzina Porażków, rozwiązali rebusy, wygrali atrakcyjne nagrody i otrzymali materiały prewencyjne dedykowane dzieciom.

Dodatkowymi atrakcjami były zorganizowane wycieczki. Pierwsza do Krakowa, w kontekście Legend m.in. o zaczarowanych gołębiach, o wieżach Kościoła Mariackiego, o smoku wawelskim i dzielnym Szewczyku, o Panu Twardowskim dotarliśmy do byłej stolicy Polski, gdzie obejrzeliśmy smoka ogniem ziejącego, zwiedziliśmy część miasta podczas rejsu statkiem po Wiśle a następnie Szlakiem Królewskim udaliśmy się do Rynku, aby dotrzeć na warsztaty do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland, Dzieci spędziły czas w interaktywnej strefie zabawy, gdzie sterowały robotami.

Beskid Mały, Beskid Żywiecki mieliśmy okazję podziwiać niezapomniane widoki na Jezioro Międzybrodzkie i Jezioro Żywieckie podczas drugiego wyjazdu. Kolejką w ciągu 5 minut pokonaliśmy dystans 1300m na Górę Żar 761 m n.p.m. Panorama przepiękna … w pełni zachwytu ruszyliśmy w kierunku Żabnicy skąd szlakiem czarnym dotarliśmy na Halę Boraczą. Trochę trudu, ale z uśmiechem dotarliśmy do schroniska gdzie czekało na nas ognisko i przepyszne jagodzianki . W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Rynku w Żywcu, który otaczają piękne kamieniczki, nad którymi góruje Ratusz.

Podczas ostatniego spotkania zostały wręczone dzieciom Dyplomy uczestnictwa w Akcji Lato 2019 i podziękowania dla p. Wójt Małgorzaty Chrapek i p. Adama Rusinka - środki zostały pozyskane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wieprzu wolontariuszy dzięki, którym było możliwa realizacja w/w działań: p. Sylwii Grochol z Wieprza, Małgorzacie Lichańskiej, Marii Stańco i Teresie Kukieła z Gierałtowiczek, p. Robertowi Kawończykowi z Choczni, p. Marii i Zenonowi Cieślik ze sklepu w Gierałtowicach za ufundowanie niektórych produktów spożywczych i p. Maciejowi Nowakowi kierownikowi WDK w Gierałtowiczkach.

                                                                                                Barbara Bliźniak

                                                                                                

                                                                                                        

Wielkie podziękowania dla Pani Barbary Bliźniak, bo to dzięki jej bezinteresownej determinacji i zaangażowaniu w organizację i pozyskanie środków finansowych na Akcję Lato mogą odbywać się co roku te niepowtarzalne spotkania, na które przychodzi już drugie pokolenie młodych uczestników. Tak, tak, już drugie pokolenie. Przychodzą dzieci dzieci, które uczestniczyły w Akcji Lato organizowanej jeszcze przy współpracy z KGW Gierałtowiczki. Ale zawsze motorem i pomysłodawcom była Pani Basia Bliźniak. Dziękujemy!!!