Stowarzyszenie NADZIEJA partycypowało w organizowaniu corocznej imprezy ŚWIĘTA GMINY WIEPRZ wraz z Wójtem Gminy Wieprz i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Impreza miała charakter masowy i odbyła się w dniu 21 czerwca w Wieprzu na boisku koło Orlika. Po raz pierwszy miała charakter międzynarodowy. Uczestniczyła w niej delegacja z Węgier, którą podejmowaliśmy od 19 -22 czerwca. Była to rewizyta, w listopadzie ubiegłego roku gościliśmy na Węgrzech w Szennej na Święcie Kaszanki. Stowarzyszenie nasze pozyskało środki w ramach projektu Wieprz i ryba ze smakiem, czyli promocja tradycyjnych potraw lokalnych poprzez wydanie książki kucharskiej i zorganizowanie imprez promocyjnych połączonych z degustacją potraw. W ramach tego projektu Koła Gospodyń wzięły udział w 2 wizytach studyjnych w czerwcu ubiegłego roku w Festiwalu Smaków w Łebie i w Święcie Kaszanki w Szennej oraz opracowały przepisy smacznych potraw z wieprzowiny i ryb słodkowodnych, zaś Stowarzyszenie sfinansowało z pozyskanych środków książkę kulinarną Wieprz i ryba ze smakiem. Jednym z kluczowych punktów programu było zakończenie projektu, a tym samym wręczenie książki kulinarnej, w pięknej szacie graficznej zaproszonym gościom. Ponadto gościliśmy również delegację dzieci i opiekunów z Ukrainy z Tarnopola, która została zaproszona przez jedną z naszych szkół.

Pogoda wprawdzie nie dopisała w 100%, niemniej jednak nie zraziło to mieszkańców do wzięcia udziału. Już od godzin przedpołudniowych odbył się turniej dzikich drużyn w piłce nożnej i występy zespołów młodzieżowych ze sołectw naszej Gminy. Po oficjalnym powitaniu uczniowie szkół przestawili„HERBOWĄ LEGENDĘ”, w dowolnej formie czy to wokalnej, tanecznej , czy słownej. Całość nawiązywała do nazw naszych sołectw i historii Gminy. Było bardzo kreatywnie i kolorowo. Całość uświetniły dalsze występy zespołów, na szczególna uwagę zasługuje występ Janusza Pustuły i zespołu Czarno – Czarni, na koncercie, którego było mnóstwo osób świetnie się bawiących.

W ofercie było wiele atrakcji , między innymi: warsztaty artystyczne , malowanie twarzy, zjeżdżalnie, karuzele, a wiejskie dyscypliny sportowe cieszyły się wielkim entuzjazmem. Potrawy do wyboru, wg własnych preferencji były dostępne do końca imprezy: żurek, grochówka, szynki, grillowane kiełbasy i kaszanka i oczywiście zapiekanki. Każdy miał swoja rolę do spełnienia i wywiązał się z niej znakomicie.

                                                                                                              Prezes Stowarzyszenia

                                                                                                               Barbara Bliźniak