Umowa partnerska z Węgrami podpisana!Dnia 29.11.2014 r. doszło do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Wieprz a Gminą Szenna na Węgrzech. Partnerstwo wsi zakłada wspólne działania w zakresie kultury i szeroko rozumianą wymianę grup artystycznych, młodzieży, itp.

 


Delegacja z gminy Wieprz była bardzo liczna. Pośród uczestników był chór złożony z pań z każdego sołectwa, który na otwarciu imprezy wykonał kilka utworów, budząc zaciekawienie węgierskiej publiczności. Dzięki zaprzyjaźnionemu tłumaczowi Andraszowi Kalomista przetłumaczono nasze ludowe teksty na węgierski.
Wmiejscowości Szenna tego dnia organizowano Festiwal Kaszanki, więc delegacja dzięki projektowi Stowarzyszenia NADZIEJA, działaniu Lokalnej Grupy Rybackiej „Dorzecze Soły i Wieprzówki” przywiozła ze sobą polską żywość, w tym wędliny z zakładu pana Bąka z Wieprza oraz ryby wędzone i duszone z warzywami od pana Stanisława Sopickiego z Frydrychowic. Wszystko cudownie pachniało i pięknie wyglądało, nic więc dziwnego, że stoisko było po prostu oblegane przez Węgrów.
Gospodarze dbali o polską delegację jak o najbliższą rodzinę. Karmili i rozgrzewali napojami, by w chłodny, jesienny dzień nikt się nie przeziębił. Pikantne kaszanki i grzane wino oraz palinka pozostaną we wspomnieniach wszystkich.
Wieczorem doszło do uroczystego podpisania umowy o partnerstwie.Obok węgierskiej flagi umieszczono także i polską. Wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek i burmistrz Salomon Gyula ścisnęli swoje prawice, a wszyscy klaskali, jak to wypada pośród „bratanków”. Historyczne przysłowie mówi o pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego „Polak Węgier - dwa bratanki i do szabli, i do szklanki"(Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát).
Tego dnia wszyscy czuli się zbratani z Węgrami.
Najbliższe plany współpracy pomiędzy Polską a Węgrami to rewizyta węgierskiej delegacji i plany wymiany młodzieży.