Święto Gminy Wieprz 2008

 

Święto Gminy Wieprz (ŚGW)  zorganizowane po raz drugi w historii 22.06.2008 to impreza kulturalno – rozrywkowa dla mieszkańców z całej gminy.

Święto to przegląd działalności zespołów, grup artystycznych, przede wszystkim orkiestr, zespołów muzycznych i tanecznych.

Miłym zaskoczeniem dla organizatorów była duża ilość zespołów prezentujących swój dorobek. Wieprz to gmina rolnicza ze swoimi mieszkańcami rozrzuconymi na znacznym terenie, często oddalonymi o wiele kilometrów od miejsca prób czy ćwiczeń. Zainteresowani potrafili jednak znaleźć czas i ochotę, by pokazać się z najlepszej artystycznej strony. Dopisali także uczestnicy imprezy, w ciągu 7 godzin odwiedziło nas około 1200 osób.

 

Imprezę rozpoczęła PARADA ŚWINIAKÓW (artystyczny przegląd twórczości  młodzieży szkół z całej  Gminy Wieprz) prowadzona przez Orkiestrę Dętą z OSP Wieprz.

Niezastąpionym konferansjerem był pan Andrzej Mazgaj.

Młodzież z całej gminy (reprezentacje wszystkich szkół) stworzyła cudowne prace poświęcone maskotce gminy - prosiakowi. Obejrzeć można było rzeźby, obrazy jak i występy artystyczne.

II konkurs pt. „Najpiękniejszy świniak” z okazji Święta Gminy Wieprz miał za cel stworzenie makiet, masek, rzeźb lub strojów przebierańców o kształtach prosiaków, świniaków czy po prostu wieprza, z którym kojarzy się nazwa gminy.

Konkurs miał charakter otwarty i był dostępny dla wszystkich szkół z terenu Gminy Wieprz. Każdy z uczestników mógł przedstawić nieograniczoną ilość świniaków, ale prezentacja na scenie nie mogła przekroczyć 5 minut.

Jury przyznało nagrody w postaci karnetów wstępu na basen dla najlepszych prac lub występów dzieci:

I miejsce: ZSP Frydrychowice
II miejsce: ZSP nr 1 w Wieprzu
III miejsce: Filia ZSP we Frydrychowicach
Wszystkie prace były godne nagrodzenia i od przyszłego roku są plany zebrania poszczególnych prac artystycznych i stworzenia kolekcji jako pierwszego w kraju Muzeum Prosiaka.

Dużą atrakcją okazał się transporter wojskowy SKOT, który przybył na imprezę ze Śląska. Olbrzymi pojazd spala masę ropy i tylko dzięki sponsorom była możliwość „zaproszenia” 8 tonowej machiny bojowej.

Święto miało także swój rolniczy element - ekspozycję najnowszych i bardzo ładnych traktorów. Wielu mieszkańców utrzymuje się z pracy na roli i maszyny rolnicze są rzeczą naturalną i przyciągającą uwagę.

Muzyczne występy koncentrowały się wokół zespołów rockowych z ZSP Frydrychowice (debiut scenowy) i gości z Andrychowa, grup „PARADOX” i „ZONE OF CHANGES PROJECT”.

Bardziej sentymentalnie grał zespół „8 NIEBO” oraz najbardziej profesjonalna wykonawczyni w ciągu całego święta, solistka Sylwia Turek. Uznaniem cieszył się także koncert Orkiestry Dętej z OSP Nidek.

 

Dziewczęce zespoły taneczne zdominowały imprezę. Kolorowe stroje, nowoczesna muzyka i masa zapału włożonego w karkołomne figury podobały się wszystkim.  Wystąpiły: „METAFORA”, „WENUS”, „DOXIS”, „ZYGZAK”, „ISKIERKI”, „TĘCZA”, „GALAX”.

Innego typu atrakcją był występ światowej sławy iluzjonisty, magika Karela Kriża. Czarowanie przed publicznością było bardzo ciekawym przedstawieniem. Na koniec występu magik zaprezentował numer z gilotyną. Ochotniczka z publiczności nie odniosła żadnych obrażeń, pomimo spadającego ostrza gilotyny. Gromkie brawa zakończyły spektakl.

 

Święto także stało się szansą do pokazu ratownictwa drogowego strażaków z Andrychowa i Wieprza. Ostatnimi czasy strażacy coraz częściej pomagają ratować życie ofiarom wypadków drogowych. Pocięty fiat 126 (od sponsora) był dowodem wielkiej sprawności strażaków z gminy.

Wieczór imprezy należał do lokalnych talentów śpiewających znane szlagiery dzięki karaoke. Ilość ochotników była tak duża, że w przyszłości czas na tego typu występy powinien być znacznie dłuższy.

Sportowy aspekt imprezy to mecz siatkówki plażowej. Pomimo znacznej odległości od nadmorskich plaż, w Wieprzu można zagrać mecz na żółciutkim piasku. Mecz wygrał LKS „Orzeł”, ale przegrani OSP Wieprz łatwo nie oddali zwycięstwa. Obie drużyny zostały nagrodzone okolicznościowymi medalami, a zwycięscy dodatkowo otrzymali z rąk Wójta Gminy pamiątkowy puchar. Dla młodzieży zorganizowano turniej piłkarzyków, najlepsi otrzymali nagrody, pojemniki na śmiecie.

Na koniec imprezy o godzinie 22:00 rozpoczął się pokaz sztucznych ogni. Przez pięć minut przy dźwiękach elektronicznej muzyki niebo rozbłyskało setkami kolorowych eksplozji.

 

ORGANIZATORZY

Nikt z organizatorów nie pobierał żadnych opłat za swoją pracę.

Imprezę zorganizowali: Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom „Nadzieja”, Urząd Gminy Wieprz, Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu. Najwięcej pracy wykonali mieszkańcy – ludzie dobrej woli w tym grupa młodzieży, a także Klub Integracji Społecznej (Irena Zaremba, Dorota Noszka, Maria Lelek, Jolanta Szewczyk, Stanisław Ogiegło, Stanisław Babiński.)

Pyszna grochówka powstała dzięki paniom kucharkom z ZSP nr 1. Obsługą grilla ( w białej mgle i często płacząc od oparów dymu), sprzedażą napojów, arbuzów także zajmowali się wolontariusze.

Namioty, ławki, krzesła i parasole pozyskane od 3 różnych sponsorów przewieziono dzięki nieocenionej pomocy Przewodniczącego Rady Gminy Wieprz, Stanisława Wysogląda. Bez jego pakownej ciężarówki przyszłoby wszystkim siedzieć na murawie.

Tym, którzy pomagali, a nie zostali wymienieni, serdecznie dziękujemy, bez nich nie dalibyśmy rady zrobić tak dużej imprezy.

 

GOŚCIE

Na święto przyszła część radnych gminy. I chwała im za to, bo duża impreza integracyjna dla całej gminy powinna być symbolem naszej jedności, a nie dowodem podziałów i personalnych animozji. Rozumieją to najlepiej nasi radni powiatowi, którzy pojawili się na imprezie.

Swoje stoiska miały także Koła Gospodyń Wiejskich i lokalny pszczelarz. Odwiedziły imprezę regionalne media i przedstawiciele "Stajni pod dębami" Fryderyka Walaszka z Inwałdu. ( śliczną bryczką z kucykami)

 

SPONSORZY

Pozyskane pieniądze przeznaczono na pokaz sztucznych ogni, opłatę transportera wojskowego SKOT, opłatę magika.

Wsparcie rzeczowe to kiełbasy, lody, chleb, woda, ciastka.

Dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe: Bankowi Spółdzielczemu z Andrychowa i jego filii w Wieprzu (bank obsługujący konto Urzędu Gminy, ING Bank Śląski nie wyraził ochoty wspomagania lokalnej imprezy w Wieprzu), Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (PZU S.A.), Wyrobom Hutniczym Franciszka Bryzka, BARTBET Henryka Bartnickiego, PLON Stanisława Frasia, Sklepowi z artykułami Instalacyjnymi CO, wodno - kanalizacyjnymi i Gazowymi Macieja Mazgaja, P.P.H.U Nowostyl, MSH WIZAN, Carrefour EXPRESS, Ksero Grafix Pawła Buldończyka, AUTO CZĘŚCI - Pomoc Drogowa pana Grzegorza Wróbla, Kaufland, Artykuły Spożywcze Waldemara Rajdy, Zakłady Mięsne - Adama Bąka i Krystyny Bąk, Dawpol, Hermig, INTERMARCHE, Ice-mastry i MASPEX WADOWICE.

Bez wsparcia sponsorów impreza by nie powstała.

 

PODSUMOWANIE

Święto Gminy Wieprz na stałe zagościło w naszej społeczności. Organizatorzy zyskują doświadczenie w organizowaniu dużych imprez. Goście są zadowoleni. I na szczęście nie ma miejsca na wybryki chuligańskie.