ŚWIĘTO GMINY WIEPRZ 2009

 

Święto Gminy Wieprz (ŚGW) zorganizowane po raz trzeci w dniu 21 czerwca 2008 roku na szczęście nie zniechęciło mieszkańców chłodną i deszczową pogodą. Zmieniono jednak miejsce imprezy. Zamiast planowanego boiska LKS „Orzeł”, które uległo podtopieniu przez liczne i długotrwałe ulewy czerwcowe, obchody święta przeniesiono pod Urząd Gminy w Wieprzu i Gminny Ośrodek Kultury. Uniknięto w ten sposób taplania się w zimnym błocie, ale z żalem organizatorzy musieli zrezygnować z meczu piłki nożnej i wiejskich dyscyplin sportowych – wesołych gier zręcznościowych i siłowych, jak rzut ziemniakiem do garnka, przeciąganie liny. Organizatorzy w ostatniej chwili przenieśli setki ław, krzeseł, stołów i parasoli.

ŚGW jest rodzinną imprezą kulturalno – rozrywkową dla mieszkańców z całej gminy.

Dlatego też atrakcje reprezentowały dorobek wszystkich sołectw w gminie. Obejrzeć mogliśmy występy 2 zespołów muzycznych, 10 grup tanecznych i 2 orkiestr strażackich.

Zapowiadana PARADA ŚWINIAKÓW zamieniła się w występy na scenie GOK.

Młodzież z całej gminy (reprezentacje wszystkich szkół) stworzyła cudowne prace poświęcone maskotce gminy - prosiakowi. Obejrzeć można było rzeźby, obrazy jak i występy artystyczne. Najwięcej pracy włożyli jednak nauczyciele, którzy godzinami pomagali zbudować wspaniałe makiety, maski, rzeźby lub stroje przebierańców o kształtach prosiaków, świniaków czy po prostu wieprza.

III konkurs pt. „Najpiękniejszy świniak” miał charakter otwarty i był dostępny dla wszystkich szkół z terenu gminy. Każda ze szkół mogła przedstawić nieograniczoną ilość świniaków, ale prezentacja na scenie nie mogła przekroczyć 5 minut.

Widzowie a wśród nich najwięksi znawcy „prosiakologii” nie mogli nadziwić się nad inwencją twórczą młodzieży: wieprze na skuterach, zalotne świnki, wesołe prosiaki, wielkie maciory i super męskie knury, wszystkie tańczyły i śpiewały. Jury 3 osobowe oceniało 2 dyscypliny: rzeźbę bądź maskotkę oraz występ estradowy.

Przyznano nagrody w postaci karnetów wstępu na basen dla najlepszych prac i występów: I miejsce zajął ZSP1 w Wieprzu, II miejsce zajął ZSP 2 w Wieprzu, III miejsce zajął ZSP we Frydrychowicach.  Nagrody przyznane młodzieży to karnety i bilety na okoliczne baseny.
Wszystkie prace trafiły do kolekcji, pierwszego w kraju Muzeum Świni.

Następną atrakcję stanowiły muzyczne występy dwóch zespołów z Frydrychowic:  „9 Gama” i „Fantazja”. Obsadę zespołów stanowiła młodzież szkolna i gimnazjalna, najmłodszy perkusista liczył 12 lat.

Uznaniem cieszyły się także koncerty orkiestr dętych z OSP Nidek i OSP Wieprz.

Najliczniejszą reprezentację artystyczną stanowiły dziewczęce zespoły taneczne. Kolorowe stroje, nowoczesna muzyka i masa zapału włożonego w karkołomne figury podobały się wszystkim. Wystąpiły, „DOXIS”, „WENUS”, „ZYGZAK”, „ISKRA”, „GALAX”, „DNA”, „ARKAZ”, „DNA+”, „FORMAT”.

Innego typu atrakcją był występ światowej sławy iluzjonisty, znanego już mieszkańcom magika, Karela Kriża. Czarodziejskie sztuczki zachwyciły nie tylko dzieci, ale także wielu rodziców. Gromkie brawa zakończyły spektakl.

 

Następna atrakcja; program kabaretowy w wykonaniu Jana Jakuba Należytego i Ewy Lorskiej przeniósł widzów w świat piosenki sentymentalnej, trudnej dla większości odbiorców, ale za to w najlepszym tonie artystycznym. Zespół MAMA MIA, grupa imitująca legendarną ABBĘ zagrał i zaśpiewał niemal jak oryginały, odnosząc sukces, gdyż cała sala zamieniła się w dyskotekę.